^Wróć do góry

Parafia Rzymskokatolicka pw. sw. Brata Alberta w Makowie Mazowieckim

 

„Adam Chmielowski w obliczu cierpiącego Chrystusa zobaczył twarz cierpiącego człowieka. A może odwrotnie – przyszedł w jego życiu moment, gdy w twarzach krakowskich biedaków, bezdomnych, nędzarzy zobaczył oblicze Jezusa” – zaakcentował biskup pomocniczy diecezji płockiej.

Stwierdził również, że św. Brat Albert wiedział, iż „między chrześcijaństwem a miłosierdziem istnieje nierozerwalna więź”. Do końca wypełnił słowa Chrystusa skierowane do bogatego młodzieńca: „Idź, sprzedaj wszystko co masz i rozdaj ubogim, a będziesz miał skarb w niebie” (Mk 10,21).

Bp Milewski mówił ponadto, że św. Brat Albert dzięki wrodzonej wrażliwości i światłu Ducha Świętego „dostrzegł przestrzeń, którą można wypełnić świętością”, „napełnił Bogiem” świat ludzi biednych przełomu XIX i XX w.”; w ludziach, którzy w oczach świata nie znaczyli absolutnie nic „dostrzegł twarz cierpiącego Chrystusa”, dał im siebie rezygnując z dotychczasowego życia.

Zaznaczył też, że chrześcijanie mają często dużą wrażliwość na ludzką biedę. Wiedzą o tym potrzebujący pomocy, którzy przychodzą pod kościoły: nie idą pod wykwintne restauracje, drogie hotele, nie czekają przy parkingach z drogimi samochodami - czekają przy kościele „bo dobrze wiedzą, że właśnie tutaj znajdą tych, którzy najszybciej otworzą serce”.

Św. Brat Albert „podzielił się sobą”, bo samo pomaganie i dzielenie się, to za mało. Trzeba oddać także siebie: „Święty Brat Albert wypełnił świat ubogich świętością i Bogiem. Teraz czas na nas. Dzisiejszy świat, dzisiejsza Polska też tego bardzo potrzebują. To nasze wielkie zadanie - uczynić świat choćby odrobinę lepszym” - wezwał hierarcha.

Obraz1W czasie Mszy św. w procesji z darami do ołtarza przyniesiono kielich mszalny dla parafii, która będzie go potrzebować oraz „Chlebki św. Brata Alberta” - były one dzielone wśród uczestników uroczystości po Mszy św. Chlebki upiekły makowskie piekarnie. W programie uroczystości diecezjalnej z okazji Roku św. Brata Alberta znalazła się też inscenizacja sztuki pt. „Brat naszego Boga” Karola Wojtyły w wykonaniu podopiecznych Katolickiego Stowarzyszenia Pomocy im. św. Brata Alberta w Płocku oraz koncert Miejskiej Orkiestry Dętej z Makowa Mazowieckiego pod batutą Andrzeja Jednoroga. Uroczystość zakończyła się wspólną Koronką do Miłosierdzia Bożego. Wiernym towarzyszyły też relikwie św. Brata Alberta.

Uczestnicy uroczystości uczestniczyli również w pikniku z poczęstunkiem, przygotowanym przez gospodynie ze wsi należących do parafii św. Brata Alberta w Makowie Mazowieckim.

W wydarzeniu w Makowie Mazowieckim udział wzięli m.in. przedstawiciele kół charytatywnych i kół Caritas z parafii w diecezji płockiej, pracownicy Caritas Diecezji Płockiej, delegacje z 26 dekanatów w diecezji. Diecezjalna uroczystość zorganizowana została przez parafię św. Brata Alberta w Makowie Mazowieckim z ks. proboszczem Krzysztofem Biernatem (to jedyna parafia w diecezji płockiej nosząca jego wezwanie), przy współpracy Caritas Diecezji Płockiej i wydziału duszpasterskiego Kurii Diecezjalnej Płockiej. Poza tym wsparcia organizacyjnego udzieliła młodzież z klas gastronomicznych w Zespole Szkół im. Żołnierzy Armii Krajowej w Makowie Mazowieckim.

 

źródło: diecezjaplocka.pl

ADRES

Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Brata Alberta w Makowie Mazowieckim
ul. Kolejowa 11
06-200 Maków Mazowiecki

Liczba odwiedzin

Odsłon artykułów:
122437

TELEFON i E-MAIL

Tel.: 29 7170093
E-mail: parafia@swalbert-makow.home.pl

Nr konta parafialnego:

37 8232 0005 0012 5107 2000 0010

GODZINY PRACY KANCELARII

Kancelaria czynna Pn-Sob. od godz. 17.00
Porządek Nabożeństw: Pn.- Sob.: 7.00 i 18.00 Niedziela: 7.30; 9.30; 11.00; 12.30 i 17.00
Copyright © 2013. swalbert-makow.pl  Rights Reserved.