^Wróć do góry

Parafia Rzymskokatolicka pw. sw. Brata Alberta w Makowie Mazowieckim

 

 

  Pierwszym etapem było poszukiwanie Rodzin w potrzebie, tzw. historii rodzin. Rodziny w potrzebie były grupowane według kryteriów Paczki: chore/niepełnosprawne dziecko; choroba/niepełnosprawność w rodzinie; rodzina wielodzietna; starość samotność; nieszczęście oraz samotny rodzic.   Następnie  Lider projektu" Szlachetnej Paczki", ks. Dariusz Witkowski zgromadził wokół siebie grupę niezwykłych osób, które były bardzo zaangażowane. Poświęciły swój wolny czas na pomoc potrzebującym . W naszym Rejonie było ich 10.  Stanowili oni trzon Drużyny SuperW. Wolontariusze przechodzili systematycznie kilka szkoleń, dzięki którym zapoznali się z ideami Szlachetnej Paczki  oraz formami pracy. Podczas każdej wizyty u rodziny, wolontariusze musieli przeprowadzić ze wszystkimi mieszkańcami bardzo szczerą rozmowę, po której należało podjąć decyzję, czy jest to rodzina kwalifikująca się do Projektu. Jeżeli tak było, wówczas wolontariusz miał za zadanie stworzenie opisu, który był publikowany w systemie internetowym. Każdy opis zawierał przedstawienie członków rodziny, ich trudną sytuację, postawę bohaterską w radzeniu sobie z przeciwnościami losu (to najważniejsza część opisu) oraz potrzeby rodziny.

  Od końca listopada rozpoczął się przedostatni etap realizacji Projektu - poszukiwanie Darczyńców. Wówczas ruszyła kapania Szlachetnej Paczki. Darczyńcy w Projekcie zajmują najważniejsze miejsce - są bohaterami, którzy dają rodzinom impuls do zmiany. Bez ich wielkiego serca i chęci wsparcia rodzin,  finał nie doszedłby do skutku. Były to zarówno osoby prywatne, firmy, szkoły czy instytucje  W naszym Rejonie udało się pozyskać Darczyńców z miasta i okolic oraz z Warszawy.

   Tuż przed Finałem, który miał miejsce 13 i 14 grudnia rozpoczęło się przygotowanie Magazynu - sztabu Szlachetnej Paczki. W Makowie dzięki życzliwości pani Dyrektor Elżbiety Rakowskiej,  mieścił się on w Zespole Szkół im. Żołnierzy Armii Krajowej. To właśnie tu było najwięcej pracy. Wolontariusze przyjmowali od Darczyńców paczki dla poszczególnych rodzin, a następnie rozwozili je pod wskazane adresy. Do rodzin trafiał sprzęt AGD, łóżka,  ubrania, pościel, naczynia, środki czystości i wiele, wiele innych rzeczy. Po każdej wizycie u rodziny, Darczyńca otrzymywał od wolontariuszy relację w wręczenia paczki, tzw. Prezent dla Darczyńcy.

  Również nasza parafia w tym roku włączyła się w Projekt i wybrała jedną z rodzin wielodzietnych. Po wizycie otrzymaliśmy następujący Prezent dla Darczyńcy:

  Relacja ze spotkania z rodziną przy wręczeniu paczki. Rodzina była zaskoczona ogromną liczbą paczek, które dostarczyli wolontariusze. Maja i Zuzanna były nieśmiałe i nie wiedziały co robić, jednak na prośbę mamy Zuzia zaczęła otwierać paczki. Przy pożegnaniu cała rodzina rozpłakała się i uściskała serdecznie wolontariuszy i darczyńcy, dziękując za wszystko. Mama była bardzo wdzięczna za łóżko i buty dla dziewczynek. Rodzina dostała również spacerówkę dla Adasia, co również pomoże rodzinie w codziennych wyjściach do miasta.

  Co chce Państwu powiedzieć od siebie rodzina: Serdecznie dziękujemy za zainteresowanie się naszą sytuacją życiową. Ciężko jest w takiej chwili znaleźć odpowiednie słowa, aby wyrazić wdzięczność za każdą otrzymaną rzecz. Dziękujemy i życzymy wesołych Świąt Bożego Narodzenia.

  Co chce Państwu przekazać wolontariusz: Drogi Darczyńco! Dziękuję Ci bardzo za wspaniałą współpracę i pomoc, którą okazałeś rodzinie. Dziękuję za Twoje wielkie zaangażowanie i poświęcenie w przygotowaniach paczki. Ufam, że rodzina, której pomogłeś przeżyje spokojnie nadchodzące święta, gdyż nie będzie musiała martwić się o zrealizowanie podstawowych potrzeb życiowych- a to wszystko dzięki Tobie!

Ks. Dariusz Witkowski

 

 

ADRES

Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Brata Alberta w Makowie Mazowieckim
ul. Kolejowa 11
06-200 Maków Mazowiecki

Liczba odwiedzin

Odsłon artykułów:
274688

TELEFON i E-MAIL

Tel.: 29 7170093
E-mail: parafia@swalbert-makow.home.pl

Nr konta parafialnego:

37 8232 0005 0012 5107 2000 0010

GODZINY PRACY KANCELARII

Kancelaria czynna Pn-Sob. od godz. 17.00
Porządek Nabożeństw: Pn.- Sob.: 7.00 i 18.00 Niedziela: 7.30; 9.30; 11.00; 12.30 i 17.00
Copyright © 2013. swalbert-makow.pl  Rights Reserved.