^Wróć do góry

Parafia Rzymskokatolicka pw. sw. Brata Alberta w Makowie Mazowieckim

APEL BISKUPA PŁOCKIEGO O WSPARCIE ZBIÓRKI NA RZECZ CHRZEŚCIJAN

W ZIEMI ŚWIĘTEJ I NA BLISKIM WSCHODZIE

                 biskup libera „Jerusalem, jeśli zapomnę o tobie,

          niech [o mnie] zapomni moja prawica”

                                                          (Ps 137)

Drodzy Diecezjanie,

zbliża się Wielki Piątek. Zgodnie z wielowiekową tradycją ofiary składane w tym dniu przez wiernych, uczestniczących w obrzędach wielkopiątkowych są przeznaczone na rzecz chrześcijan żyjących w Ziemi Świętej oraz w krajach Bliskiego Wschodu (Palestyna, Syria, Liban, Jordania, Egipt, Cypr). Ze specjalną prośbą w tej sprawie zwróciła się do mnie Kongregacja Kościołów Wschodnich.

Polecam zatem życzliwości płockich diecezjan „Collecta pro Terra Sancta”. Zebrane pieniądze zostaną przekazane do Stolicy Apostolskiej, która finansuje za nie wiele projektów charytatywno-edukacyjnych w tych regionach Bliskiego Wschodu, w których chrześcijanie żyją w diasporze, a zwłaszcza w ziemskiej ojczyźnie Jezusa, jaką jest Izrael i Palestyna.

Apeluję do Was Bracia i Siostry, byście otworzyli swoje serca i w Wielki Piątek, całując rany Ukrzyżowanego Pana, wsparli wielkodusznie wyznawców Chrystusa z rejonu Bliskiego Wschodu. Proszę również Księży Proboszczów o życzliwe potraktowanie tej niezwykle doniosłej sprawy. Bóg zapłać za każdą złożoną ofiarę!

Płock, dnia 26 marca 2014 r.

Wasz biskup Piotr

tretTrzy Stolice w majowy weekend

Praga – Wiedeń – Bratysława

Wycieczka z parafii pw. św. Brata Alberta

w Makowie Mazowieckim

Parafia św. Brata Alberta pragnie bardzo serdecznie zaprosić na wycieczkę , w dniach 1-4 maja. W planie wyjazdu zwiedzanie: Wrocławia, Pragi, Wiednia oraz Bratysławy. Szczegółowy plan znajduje się na plakatach w gablocie. Łączny koszt wyjazdy wynosi 690 zł.

 

Termin: 1-4.05.2014r.

 

Czytaj więcej: Trzy Stolice

Dnia 6 marca br. w Zespole Szkół nr 2 w Makowie Mazowieckim odbył się Dekanalny Konkurs Biblijny dla uczniów klas IV - VI szkoł podstawowych. Tematem konkursu była: "Ewangelia według św. mms 20140306 2Mateusza".

Również odbył się etap dekanalny konkursu wiedzy religijnej "Benedictus" dla uczniów gimnazjum o temacie: "Bohaterowie biblijni w Księgach Królewskich". W obu konkursach wzięło 25 uczestników z Dekanatu Makowskiego.

 Po zmaganiach konkursowych do dalszego etapu diecezjalnego przeszli następujący uczniowie.mms 20140306

W kategorii szkół podstawowych: Maria Augustyniak kl. VI ( kat. p. Barbara Wielechowska) z SP w Krasnem i Klaudia Misiurska kl. V (kat. p. Małgorzata Bielacka) ze SP w Makowie Mazowieckim. Natomiast w gimnazjum laureatami zostali: Aleksanda Miksińska kl. II (kat. p. Joanna Kulasińska) z Gimnazjum w Bogatem i Michał Chojnowski kl. III (kat. ks. Marek Świgoński) z Gołymina.

Dziekujemy Pani Dyrektor Elżbiecie Płosińskiej za możliwość zoorganizowania konkursu, a uczestnikom gratulujemy.

 

ks. Pawł Perdion

 

List Pasterski Biskupa Płockiego
na Wielki Post 2014 roku

Umiłowani Siostry i Bracia,

1. Przeżycia Środy Popielcowej i słowa Pisma, które przed chwilą usłyszeliśmy, wprowadziły nas w Wielki Post 2014. Wciąż w ludzkich dziejach i biografiach powtarza się pokusa z raju: „będziecie jako bogowie”. Wciąż też słychać słowa podobne do tych, którymi szatan kusił na pustyni Jezusa Chrystusa: możesz się spełnić tylko wtedy, gdy będziesz jak najwięcej posiadać; gdy będziesz panować nad innymi; gdy będziesz znaczyć więcej niż inni. Pokusa gromadzenia bogactw materialnych, pokusa władzy i sławy wciąż, dzisiaj może jeszcze bardziej niż dawniej, trawi ludzkie serca. Ilu ludzi jej ulega, oddając się na służbę bożkom, a nawet samego szatana! Wielki Post, to czas oczyszczania naszych serc z tych pożądań i pokus: zobojętnienia, zazdrości, chorych ambicji, kompleksów, agresji aż po poddanie się mrocznym siłom zła.

2. Pragnę wprowadzić Was, Umiłowani, w te święte 40 dni, dzieląc się z Wami przeżyciami z odbytej przeze mnie niedawno, wraz z innymi biskupami polskimi, wizyty ad limina Apostolorum, - podobnie jak to uczynił ponad 100 lat temu w specjalnym Liście pasterskim mój wielki poprzednik bł. Arcybiskup Antoni Julian Nowowiejski. Pragnę też włączyć w to „sprawozdanie” kilka wskazań na czekający nas Wielki Post i Okres Wielkanocny. „Bez wątpienia jest Wam wiadomym – pisał we wspomnianym Liście pasterskim bł. abp Antoni Julian – że biskupi od czasu do czasu winni są składać sprawozdania ze stanu religijno-moralnego swych diecezji przed Ojcem całego Chrześcijaństwa”. Pod tym względem nic się przez miniony wiek nie zmieniło. Słowa ad limina Apostolorum oznaczają, że biskup w imieniu Kościoła, któremu przewodzi, ma co kilka lat (najczęściej co 5) udać się do grobów św. Piotra i św. Pawła w Rzymie, a także odwiedzić Ojca Świętego i wspomagające go urzędy Stolicy Apostolskiej. Oczywiście, w naszych czasach każdy biskup polski, i nie tylko zresztą polski, włącza do owych limina, które nawiedza, także grobowiec Błogosławionego Papieża Jana Pawła II w kaplicy św. Sebastiana, w Bazylice św. Piotra.

W tym roku mieliśmy niejako dodatkowy powód nawiedzin tego miejsca. Ojciec Święty Franciszek w swoim przesłaniu skierowanym do nas tak go określił: „Można powiedzieć, że spotykaliśmy się w przeddzień kanonizacji błogosławionego Jana Pawła II. Wszyscy nosimy w sercu tego Wielkiego Pasterza, który na wszystkich etapach swej misji – jako kapłan, biskup i papież – dał nam świetlany przykład zupełnego oddania się Bogu i Jego Matce oraz całkowitego poświęcenia się Kościołowi i człowiekowi”. To dlatego tam właśnie, przy grobie Błogosławionego Papieża Polaka, odprawiliśmy wspólnie Mszę Świętą – Mszę wdzięczności i oczekiwania na jego zbliżającą się kanonizację w tegoroczną Niedzielę  Miłosierdzia Bożego. „Powierzamy Bogu wszystkich – mówił na rozpoczęcie tej Eucharystii kardynał Stanisław Dziwisz – do których jesteśmy posłani [...]. Powierzamy wszystkie sprawy Kościoła w naszej Ojczyźnie, a także na Ukrainie. Modlimy się za rodziny, aby były wspólnotami miłości i życia. Modlimy się za młodych, aby – niczym na skale – budowali swoją przyszłość na Chrystusie. Modlimy się za wątpiących, poszukujących, żyjących na marginesie Kościoła lub poza nim, nierozumiejących jego natury i misji. [...]”.

"Czytaj więcej"List

ADRES

Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Brata Alberta w Makowie Mazowieckim
ul. Kolejowa 11
06-200 Maków Mazowiecki

Liczba odwiedzin

Odsłon artykułów:
253083

TELEFON i E-MAIL

Tel.: 29 7170093
E-mail: parafia@swalbert-makow.home.pl

Nr konta parafialnego:

37 8232 0005 0012 5107 2000 0010

GODZINY PRACY KANCELARII

Kancelaria czynna Pn-Sob. od godz. 17.00
Porządek Nabożeństw: Pn.- Sob.: 7.00 i 18.00 Niedziela: 7.30; 9.30; 11.00; 12.30 i 17.00
Copyright © 2013. swalbert-makow.pl  Rights Reserved.